The British Olympic Association has today announced the 80 track and field athletes who will compete for Team GB at next month’s Rio 2016 Olympic Games.
Olympic Champions Jess Ennis-Hill, Mo Farah and Greg Rutherford will seek to retain their Olympic crowns in Brazil having triumphed on ‘Super Saturday’ at London 2012, with Farah also defending his 5000m title.
London 2012 medallists Christine Ohuruogu, who also won Olympic gold at Beijing 2008, and Robbie Grabarz also return and will again compete in the 400m and high jump respectively while Jo Pavey is set to compete in her fifth Olympic Games in the 10,000m.
British athletes have enjoyed a successful 12 months in the build-up to Rio 2016 with the team winning seven medals at Beijing 2015. Ennis-Hill, Farah and Rutherford all claimed gold while Shara Proctor took long jump silver and there were bronze medals for the men’s and women’s 4x400m relay teams.
Just last week, the team then took away 16 medals from the European Championships after winning five gold, three silver and eight bronze in Amsterdam.
Team GB Chef de Mission Mark England said: “Track and field is one of the showpiece sports of an Olympic Games and in these 80 athletes we have a team full of the ability, pedigree and experience to match the spectacle.
“It’s great to welcome back the household names who lit up London 2012 but I’m also sure the country can look forward to new heroes emerging in the Olympic Stadium in Rio de Janeiro this summer.
“With well over 300 athletes now selected and just over three weeks to go until the start of the Games, Team GB, with an estimated 360 athletes in total, is shaping up to be the most talented team we’ve ever taken to an Olympic Games.”
Athletics Team Leader Neil Black said: “I’m very excited by this group of athletes and what I think we can achieve in Rio.
“There’s a real blend of experience and exciting new talent, with the likes of Olympic gold medallists Mo, Jess, Greg and Christine, selected alongside those becoming Olympians for the first time, like Dina Asher-Smith, Chris Baker, Jazmin Sawyers and Elliot Giles.
“This is the best prepared and arguably strongest team we have ever selected. We believe the world class level of performances this group can achieve will see us challenging for a number of places on the podium.”
Jess Ennis-Hill said: “Everything’s coming together now and I’m feeling good. Training over the past few weeks has been going really well and it’s been good to be back in the competitive environment recently. There’s still some time left before Rio to put some work in as well.
“London was an incredible experience and the two journeys to London and Rio have been completely different, which I’ve really enjoyed. If I was able to defend my title in Rio it will certainly be one of my greatest achievements.”
Martyn Rooney said: “I’m over the moon to be selected for my third Olympics, I’m hoping that Rio will be my most successful yet.
After a successful European Championships, both individually and the team as a whole, I’m setting my sights on the final in the individual 400m and a medal in the 4x400m relay.”

Men: Women: Relays:
100m 100m Men:
James Dasaolu Asha Philip 4x100m
James Ellington Desiree Henry James Dasaolu
Chijindu Ujah Daryll Neita James Ellington
Chijindu Ujah
200m 200m Adam Gemili
Adam Gemili Dina Asher-Smith Danny Talbot
Danny Talbot Jodie Williams Nethaneel Mitchell-Blake
Nethaneel Mitchell-Blake Richard Kilty
400m Ojie Edoburun
400m Christine Ohuruogu Harry Aikines-Aryeetey
Martyn Rooney Emily Diamond
Matthew Hudson-Smith Seren Bundy-Davies 4x400m
Rabah Yousif Martyn Rooney
800m Matthew Hudson-Smith
800m Lynsey Sharp Rabah Yousif
Michael Rimmer Shelayna Oskan-Clarke Jack Green
Elliot Giles Delano Williams
1500m Nigel Levine
1500m Laura Muir Jarryd Dunn
Chris O’Hare Laura Weightman
Charlie Grice 4x100m
5000m Asha Philip
5000m Eilish McColgan Desiree Henry
Mo Farah Stephanie Twell Daryll Neita
Tom Farrell Laura Whittle Dina Asher-Smith
Andrew Butchart Bianca Williams
10,000m Ashleigh Nelson
10,000m Jo Pavey Louise Bloor
Andy Vernon Beth Potter
Mo Farah Jessica Andrews 4x400m
Ross Millington Christine Ohuruogu
3000m steeplechase Emily Diamond
3000m steeplechase Lennie Waite Seren Bundy-Davies
Rob Mullett Eilidh Doyle
100m hurdles Anyika Onuora
110m hurdles Tiffany Porter Margaret Adeoye
Andy Pozzi Cindy Ofili Kelly Massey
Lawrence Clarke
400m hurdles
400m hurdles Eilidh Doyle
Sebastian Rodger
Jack Green High Jump
Morgan Lake
High Jump
Robbie Grabarz Pole Vault
Chris Baker Holly Bradshaw
Pole Vault Long Jump
Luke Cutts Lorraine Ugen
Shara Proctor
Long Jump Jazmin Sawyers
Greg Rutherford
Discus Throw
Hammer Throw Jade Lally
Nick Miller
Mark Dry

Chris Bennett

Hammer Throw
Sophie Hitchon
20km race walk
Tom Bosworth Heptathlon
Katarina Johnson-Thompson
50km race walk Jessica Ennis-Hill
Dominic King
Marathon
Marathon Sonia Samuels
Callum Hawkins Alyson Dixon
Tsegai Tewelde
Derek Hawkins